skip to main content

Staff Directory

Bridgehampton School District

Faculty and Staff
Administration
Main Office Phone Number: (631) 537-0271
Dr. Lois R. Favre  
(Superintendent / Principal ext. 1310)
Mr. Robert Hauser  
(Assistant Superintendent of Finance & Facilities ext. 1342)
Michael Miller  
(Assistant Principal ext. 1399)
Aleta Parker  
(Director of RTI ext. 1324)
Department of Special Education
Patrick Aiello  
(Secondary Special Education English/SS ext 1369)
Kenneth Giosi  
(CSE Chairperson ext 1330)
Aleaze Hodgens  
(Speech/Language Pathologist ext 1321)
Laura Keenan  
(Special Ed. Teacher ext 1336)
Jeffrey Neubauer  
(Secondary Special Education Science/Math ext 1357)
Joe Pluta  
(Special Education Teacher)
Julie Waller  
(Special Education Teacher/CPSE Chairperson ext 1391)
Elementary School Staff
Kelsey Burns
(First Grade Assistant ext 1347)
Nadine Burns
(8:1:1 Aide ext 1313)
Michael Byrne  
(Third Grade Teacher ext. 1349)
Danielle Corbett  
(Second Grade Teacher ext 1364)
Belinda Daige  
(Fifth Grade Assistant ext. 1349)
Jessica Evans
(Pre K Assistant ext 1320)
Fulbia Garcia  
(Fourth Grade Aide ext 1350)
Jeff Hand  
(Math AIS Teacher 1323)
Alyssa Hauser  
(Kindergarten Assistant ext 1346)
Elizabeth Kirwan  
(Kindergarten Teacher 1346)
Ava Mack  
(Pre-K Aide 1320)
Rosanna Maione  
(ESL Teacher ext 1343)
Jennifer Maldonado  
(8:1:1 Teacher ext 1313)
Meredith McArdle  
(First Grade Teacher ext 1347)
Heather Meringola  
(TESOL/Second Grade Aide ext 1350)
Nina Merkert  
(First Grade Teacher ext 1347)
Corinne Neubauer  
(Fifth Grade Teacher ext 1349)
Michelle New  
(Pre K Teacher ext 1320)
Hamra Ozsu  
(Literacy Teacher ext 1323)
Jackie Poole  
(Second Grade Teacher ext 1350)
Maria Reilly  
(TESOL Teacher ext 1369)
Annette Rivera  
(Fourth Grade Teacher ext 1364)
Jessica Rodgers  
(AIS Teacher ext 1323)
Jen Suarez  
( Art Teacher/Third Grade Assistant ext 1362)
Julie Waller  
(Teacher Hayground)
Secondary School Staff
Nancy Bagshaw  
(Foreign Language Teacher ext 1319)
Ninfa Boyd  
(TESOL Aide ext 1365)
Judiann Carmack-Fayyaz  
(Environmental Design/Technology Teacher ext 1319)
Susan Conklin  
(Sixth Grade Teacher)
Marie Hand  
(Sixth Grade Teacher ext 1348)
Tom House  
(English Teacher ext 1361)
Christopher Jackimowicz  
(Math Teacher ext 1356)
Carl Johnson  
(Sixth Grade Aide ext 1367)
Kameron Kaiser  
(ESL Teacher ext 1331)
Olivia Kotz
(TESOL Aide ext 1365)
Jenna Mascia  
(Family and Consumer Science Teacher ext 1365)
Henry Meyer  
(Social Studies Teacher ext 1359)
Natalia Nichols  
(Science Teacher ext 1337)
Cheryl Nordt  
(Sixth Grade Aide ext 1348)
Rachel Radtke  
(Sixth Grade Aide ext 1348)
John Reilly  
(Social Studies Teacher ext 1360)
Kelly Sharp  
(Math Teacher ext 1355)
Biana Stepanian  
(Foreign Language Teacher ext 1353)
TBD TBD
(Science/Math Teacher)
Lenore Wright  
(English Teacher ext 1358)
Special Services
Danielle Doscher  
(School Counselor ext 1333)
Elizabeth Flanagan  
(School Nurse ext 1327)
Rosanna Maione  
(Elementary ESL Teacher ext 1343)
Lauren Sebor  
(Psychologist ext 1332)
Special Subject Teachers (K-12)
Michael DeRosa  
(Physical/Health Education & Athletic Director ext 1326)
David Elliott  
(Music Teacher ext 1335)
Robin Gianis  
(Art Teacher ext 1354)
David Holmes  
(Library Media Specialist ext 1328)
Steve Meyers  
(Physical Education ext 1340)
Lindsey Sanchez  
(Music Teacher ext 1334)
Support Staff
Tammy Cavanaugh  
(District Clerk & Superintendent’s Secretary ext 1322)
Johann Credle  
(Front Desk ext 1370)
Jennifir Cunningham  
(Senior Clerk – Business Office ext 1344)
John Daniels  
(Maintenance ext 1379)
Sylvia Fridie  
(Account Clerk ext 1338)
Faye Gholson  
(Cafeteria Staff ext 1318)
Christine Harrison  
(Principal Secretary & Registrar ext 1310)
Joey Jenkins  
(Custodian ext 1375)
Ziggy Lutrzykowski  
(Custodian ext 1379)
Elena Morales  
(Custodian ext 1379)
Dan Pacella  
(Cafeteria Manager ext 1351)
Barbara Palermo  
(Guidance Secretary ext 1325)
Vanessa Rojano  
(Front Desk ext 1370)
Simone Sooklall  
(Purchasing Agent ext 1372)
Melisa Stiles  
(District Treasurer ext 1371)
Dorothy White  
(Custodian ext 1379)
Technology Staff
Chris Milian  
(Data Specialist ext 1339)
Sean Sharp  
(Technology Coordinator ext 1345)

Our Schools/Buildings

Bridgehampton School District